Головна
головна | контакти | фінансування | english

Інші імпрези та заходи


Огляд діяльності другого року проекту

Робота за проектом у другому році була сфокусована, головним чином, на освітній діяльності, а саме: подальша розробка та опробування навчальних курсів з менеджменту культури; формування програми літньої школи/ЛШ та розкладу занять на довгостроковому курсі/ДК; здійснення та оцінювання базових навчальних модулів; випробування та корегування методів викладання.
Важливі результати, що отримав ЦПМК за 8 місяців діяльності другого проектного року були наведені Національним консультантом проекту - Алісою Молдавановою в її оглядовій доповіді підчас Cемінару, присвяченого оцінці роботи за проектом ЦПМК та плануванню його діяльності (16-19 червня 2006).

Виконавчий директор ЦПМК - Олександр Перепелиця кращими результатами другого проектного року (жовтень 2005-вересень 2006) називає:

 • Реконструкція приміщення Навчального центру
 • Набір студентів та відкриття довгострокового курсу
 • Підготовка та публікація навчальних курсів

ДОВГОСТРОКОВІ КУРСИ/ДК

Реконструкція приміщення Навчального центру була закінчена вчасно та офіційна церемонія відкриття курсів відбулася 20 січня, 2006.

На церемонію відкриття були запрошені: представники державних органів влади, робітники культури та мистецтва, викладачі та керівники навчальних закладів Одеси, журналісти та керівники громадських організацій. Тренери, студенти та випускники Літньої школи - 2005 також брали участь у цьому заході.
Виконавчий директор Центру, штатні співробітники та викладачі поінформували учасників про проект Центр практичного менеджменту культури, його цілі, а також звернули увагу присутніх на пілотний характер цього навчального курсу в Україні. Директор Центру також розповів про підготовчу роботу та випробування курсу на Літній школі - 2005. Олександр Перепелиця висловив вдячність Швейцарській культурній програмі у Південно-Східній Європі та Україні/Swiss Cultural Programme South-East Europe and Ukraine (Цюріх, Швейцарія) www.pro-helvetia.ch та Навчальному центру з менеджменту культури Базельського університету/ the Study Center for Arts Management at the Basel University (Basel, Switzerland) (Базель, Швейцарія) www.kulturmanagement.org за фінансову допомогу, а також консультаційну та методологічну підтримку.
Випускники ЛШ-2005 поділилися з учасниками цього заходу своїми враженнями щодо участі в курсі з менеджменту культури та розповіли про те як вони використовують знання, отримані в Центрі, в своїй діяльності. Так, Наталя Храмова сказала, що участь у Літній школі надала їй імпульсу щодо продовження навчання на довгостроковому курсі. Марина Бондаренко, яка зараз працює менеджером в Одеському театрі музичної комедії ім.Михайла Водяного, поділилася своїм досвідом успішного застосування знань та навичок отриманих підчас ЛШ. Художник Святослав Горбенко висловив свою вдячність ЦПМК та його викладачам за те, що вони допомогли йому розкрити секрети успішного фандрайзингу.

***

Слухачам довгострокового курсу надається можливість брати участь на волонтерських засадах в практичній організації та менеджменті різноманітними культурними акціями та подіями. Так у квітні ЦПМК запросив волонтерів до участі у проекті Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Два дні й дві ночі нової музики, що організує Асоціація Нова Музика. Волонтерська робота студентів Центру у закладах культури є гарним шансом набути менеджерського досвіду та застосувати на практиці знання в рамках довгострокового курсу.
Захист проектів студентами ДК відбувався 2 липня, 2006. Слід зазначити, що було представлено проекти, що стосуються різноманітних областей культури та мистецтва: створення музею та пересувної театральної групи, розробка бази даних й організація поетичних вечорниць тощо.
Слід зазначити, що наші слухачі віддають перевагу розробці не індивідуальних, а колективних проектів, тобто команда працює над концепцією, а потім всі разом здійснюють практично свої задумки Ми вважаємо, що це є одним із досягнень системи навчання ЦПМК; тому що люди створюють творчі групи й надалі працюють разом.

18 студентів першого випуску ДК (січень-червень, 2006) представили вісім творчих проектів й отримали сертифікати, що підтверджують проходження курсу з менеджменту культури.

Грант ЦПМК отримав проект спрямований на здійснення міжнародного фестивалю молодих композиторів та виконавців сучасної музики Music Marine Fest, автори: Гінкіньова Яніна, Тіхоплав Анна та Чібалашвілі Асматі. Реалізація проекту намічена на листопад 2006 року.

ЛІТНЯ ШКОЛА - 2006 відбувалася 24 липня - 4 серпня.

Команда ЦПМК має спільне бачення на Літню школу як візитну картку всього навчального курсу. Програма ЛШ - 2006 була сформована з урахуванням досвіду минулого року та побажань її учасників.

Цього року були представлені два нових курси у вигляді вступних лекцій: Менеджмент культурної індустрії та Інформаційний менеджмент.

Проте, два курси не було включено до цьогорічної програми ЛШ.

 1. Основи культурології та мистецтвознавства. Зрозуміло, що неможливо охопити таку величезну тему в рамках інтенсивного курсу ЛШ. Більш того, передбачалося, що студенти ЦПМК знають історію мистецтва та можуть вивчити цей курс самостійно. Головним завданням тренерів та викладачів Центру є навчити слухачів практичним навичкам.
 2. Правові та етичні аспекти діяльності у сфері культури та мистецтва. Спочатку планувалося ознайомити студентів з цією темою в рамках лекції (2 години), але потім за бажанням студентів було запропоновано додаткові лекції з Менеджменту проектів, тому що це є головним курсом.

Додатково до лекційного матеріалу студентам ЛШ - 2006 були запропоновані наступні заходи:

I. Візити до закладів мистецтва та культури: Одеський театр музичної комедії ім. Михайла Водяного; Приватна художня студія Святослава Горбенка (випускник ЛШ-2005); офіс Міжнародної громадської організації Асоціація Нова музика/АНМ; Одеська кіностудія та Музей історії кінематографа; Одеська Національна Академія Музики ім.. А.В.Нежданової та Морська галерея Одеського порту.

II. Презентація проектів студентів ДК:

 • Фестиваль альтернативної музики "Подъем"- автор Вербицька Ірина
 • Міжнародний фестиваль молодих композиторів та виконавців сучасної музики Music Marine Fest - автори: Гінкіньова Яніна, Тіхоплав Анна та Чібалашвілі Асматі

III. Зустрічі - "круглі столи" з робітниками культури та мистецтва: Айя Перфільєва - відома Одеська танцівниця та хореограф, керівник Театру хореографії; Олександр Сурженко - головний диригент Запорізького драматично-музичного театру; Кармелла Цепколеко - композитор, президент Міжнародної громадської організації Асоціація Нова музика/АНМ, артистичний директор Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва Два дні й дві ночі нової музики; Вадим Костроменко - кінорежисер, менеджер Музею історії кінематографії при Одеській кіностудії; Святослав Горбенко - художник, менеджер культури та директор Приватної Арт студії; Олена Редько - директор Одеського театру музичної комедії ім.Михайла Водяного, Біновська Тетяна - художниця та менеджер Морської галереї Одеського порту.

Усі вище перелічені заходи були дійсно цікавими та корисними для слухачів ЛШ. Учасники цих зустрічей отримали взаємну користь. З одного боку, студентам було надано шанс безпосереднього спілкування з менеджерами-практиками. Вони подивилися на ситуацію в закладах культури "свіжим поглядом" й навіть надали деякі рекомендації, базуючись на знаннях нових технологій та Європейських моделях менеджменту. Учасники побачили широке поле для використання свого менеджерського вміння. З іншого боку, досвідчені й, як правило, успішні менеджери мистецтва та культури з радістю поділилися своїм власним досвідом та висловили персональну точку зору на поточні проблеми сучасного арт менеджменту. До того ж, студентам було запропоновано попрацювати в цих закладах культури.

Слухачі дізналися від менеджерів-практиків про важливі питання сучасного менеджменту, про деталі щоденної роботи та проблеми з якими стикаються адміністратори. Так, Айя Перфільєва розповіла про ситуацію з арт менеджментом в сфері хореографічного мистецтва. Айя сказала, що хотіла б, щоб в її групі працював професійний менеджер культури, тому що зараз вона вимушена поєднувати обов'язки хореографа, танцівниці, керівника групи та менеджера/адміністратора, а це надто складно сполучати. Внаслідок цієї зустрічі декілька студентів були запрошені випробувати себе як менеджери в Хореографічному театрі. Олександр Сурженко - головний диригент Запорізького Музично-драматичного театру - розповів про стан справ в Українському театральному менеджменті. Його промова була сфокусована на менеджменті персоналу та взаємовідносин між ключовими особами в театрі. О. Сурженко сказав, що сучасний театр страждає від того, що ним керують представники старої адміністративної системи, що багато хто з менеджерів використовує застарілі технології; тому він впевнений, що курси, які започатковані ЦПМК, саме зараз є надзвичайно важливими для Української культури, тому що тут готують менеджерів нового покоління.

Підчас ЛШ студенти активно залучалися до навчального процесу завдяки широкому використанню інтерактивних навчальних методів та новим формам подання теоретичного матеріалу. Дуже ефективною виявилася методика поєднання практичного досвіду з лекційним матеріалом. Наприклад, цього року команда ЦПМК застосувала таку нову форму: теоретичний матеріал подається одночасно з практичними рекомендаціями. Доцент Наталія Кусик та викладач Ілона Шевченко розповіли про теоретичні аспекти менеджменту проектів, а Наталія Волченко (PR та інформаційний менеджер) навела case-studies зі свого власного менеджерського досвіду. Підчас візиту до студії художника студенти ознайомилися з новими роботами та творчими планами Святослава Горбенка (випускник ЛШ-2005), який успішно сполучає діяльність менеджера та художника. Тренер Наталія Кусик розповіла слухачам про формування бюджету та документи, що слід підготувати для організації та проведення художньої виставки, а також про те як найкраще подати художній продукт з метою його подальшої реалізації. Кармелла Цепколенко, композитор, президент Міжнародної громадської організації Асоціація Нова музика/АНМ, артистичний директор Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва Два дні й дві ночі нової музики ознайомила учасників ЛШ з фестивальним менеджментом, з партнерами та спонсорами фестивалю, а також розповіла про фандрайзингову діяльність АНМ. Вадим Костроменко - кінорежисер, розповів про сучасний стан менеджменту в сфері кіновиробництва, про історію Одеської кіностудії, про заснування Музею історії кінематографії. Учасники літньої школи відвідали цей музей, де вони мали можливість прослідкувати історію кіновиробництва. В результаті цього візиту студенти дізналися про найближчі плани діяльності кіностудії та музею, про перспективи розвитку кіно-індустрії в Україні. В.Костроменко запросив студентів попрацювати волонтерами над відновленням музейної експозиції. Тетяна Біновська - художниця та менеджер Морської галереї Одеського порту поінформувала про проблеми та досягнення у сфері галерейного менеджменту. Тетяна поділилася своїм власним досвідом, вона розповіла про період підготовчої роботи щодо організації художніх виставок та роботу зі спонсорами. Вона також висловила думку, що зусилля творчих людей слід консолідувати. З цією метою вона й заснувала товариство Клепсидра.

Підчас ЛШ 2006 наші тренери застосовували в навчальному процесі різноманітні інтерактивні методи. Необхідно зазначити, що цього року підвищився рівень викладання, перш за все, завдяки участі команди ЦПМК у різноманітних тренінгах та семінарах, що були зорганізовані як Центром, так й іншими організаціями. Особливо корисним виявився тренінг, який здійснила Лідія Руфер (Швейцарія), тому що вправи та завдання базувалися на прикладах Літньої школи й звісно виникло багато нових ідей щодо покращення загальної структури та організації ЛШ-2006. Одеська команда отримала інформацію стосовно покращення методик викладання та методологічної діяльності. Учасники тренінгу оволоділи також навичками планування та організації лекцій, моделювання роботи в гетерогенній групі та отримання студентських відгуків. Учасники цього тренінгу отримали примірники тренінгових вправ у відео форматі, а також усім були видані сертифікати Study Centre for Arts Management at the Basel University /Studienzentrum Kulturmanagement der Universitat Basel (Швейцарія).

АВТОРИ ТА ПРОЕКТИ, ЩО БУЛИ ПРЕЗЕНТОВАНІ НА ЛІТНІЙ ШКОЛІ - 2006

 1. Онисько Галина, Варданян Ганна та Білинка Віталій Терези світів - рольова гра
 2. Зіма Людмила та Макієнко Степан Музика сфер
 3. Сурженко Олександр та Єрмакова Ольга Творча майстерня
 4. Майденберг Кіра Музично-поетичний вечір, присвячений творчості сучасного поета Ісаака Майденберга
 5. Гармідер Дар'я Міський конкурс лялькових вистав
 6. Лазорко Андрій та Сидоренко Уляна Конкурс реклами закладів культури
 7. Бруско Тетяна Заснування Центру Новий погляд
 8. Челушкін Олександр Диско-модерн-денс-шоу Paraxenes Ikones
Окрім комісії, проекти оцінювались як викладачами так й студентами. В результаті усі оцінки співпали.
Координатор навчальних програм - доцент Наталія Кусик від імені комісії оголосила й пояснила результати оцінки проектів, а також надала рекомендації щодо покращення проектів.
5 серпня 2006 року 24 студенти отримали стандартний Сертифікат, що підтверджує участь в Літній школі, а також компетенцію роботи ЦПМК.

Люди різного віку, різноманітних спеціальностей та професій, досвіду та рівня освіти зібралися разом як учасники ЛШ. Цього року гарна ідея щодо формування різнорідної групи знову підтвердила, що робота такої групи є вельми ефективною. Найважливішим є той факт, що слухачі отримали практичні навички, які знадобляться їм в подальшому підчас реалізації власних проектів. Також відбувся обмін корисною практичною інформацією. Студенти активно залучалися до процесу навчання завдяки ефективному використанню інтерактивних методів. Це було дійсно інтерактивне спілкування: учасники навели численні приклади зі свого власного досвіду, а також отримали інформацію щодо специфіки та деталей сучасного арт менеджменту, проблем, які виникають у повсякденній адміністративній роботі. Практики поділилися своїм менеджерським досвідом з учасниками ЛШ. Нові приклади з діяльності учасників та практичних менеджерів використовуватимуться в навчальних модулях ЦПМК. Таким чином, знову було доведено, що методологія поєднання теоретичних лекцій із практичними тренінгами є дуже ефективною. Цього року більше часу було приділено неформальному спілкуванню студентів з тренерами, що є дуже корисним для оперативного реагування на ситуацію. Наприклад, виникла необхідність замінити лекції з курсу Правові та етичні аспекти діяльності у сфері культури та мистецтва. Після спілкування зі студентами було з'ясовано, що слухачам необхідно мати більше матеріалу з Менеджменту проектів. Таким чином, до програми були включені додаткові лекції з цього предмету.

Так, ЦПМК цього року запропонував два нових курси: 1) Менеджмент культурної індустрії (2 лекції) та 2) Інформаційний менеджмент (2 лекції). Знову ж таки після обговорення зі студентами ми зрозуміли, що ці курси потребують подальшого детального й ретельного опрацювання та покращення.

ЦПМК представив своїм слухачам картину діяльності, де можуть стати в нагоді їхні менеджерські знання: від заснування музею, наприклад на кіностудії, до реалізації широкомасштабної мультидисциплінарної міжнародної акції такої як фестиваль. Студенти отримали шанс ознайомитись з "індивідуальною діяльністю" в сфері мистецтва (Ая Перфільєва, Святослав Горбенко) а також з величезною "мистецькою фабрикою" (театр, кіностудія), з діяльністю менеджерів державних закладів культури та мистецтва (галерея, кіностудія, Одеський та Запорізький театри) а також НДО, що працює в сфері культури (АНМ).
Учасники в анкетах високо оцінили роботу команди проекту ЦПМК та підтвердили актуальність функціонування курсів з менеджменту культури в Одесі, тому що Центр готує нову генерацію адміністраторів, які працюватимуть за Європейською моделлю менеджменту. А це є важливим фактом з погляду інтеграційних процесів, до яких приєдналася незалежна Україна.
Команда ЦПМК зі свого боку висловлює впевненість, що учасники ЛШ-2006 отримали імпульс для генерації нових творчих ідей!

ТРЕНІНГИ ДЛЯ ТРЕНЕРІВ ТА СЕМІНАРИ

У другому проектному році було зорганізовано та проведено сім тренінгів для тренерів та семінарів:

Окрім вище перелічених заходів, що були зорганізовані ЦПМК, співробітники Центру та випускники довгострокового курсу, а також ЛШ - 2005 брали участь у двох тренінгах, що були зорганізовані іншими організаціями, зокрема:

Другий рік реалізації проекту також пов'язаний з популяризацією та поширенням діяльності в інші регіони. 8 листопада 2005 року в Одеському прес-клубі відбувся брифінг для регіональних мас медіа (вул.Велика Арнаутська 72/74). Промовці наголосили, що проблеми менеджменту культури є вельми актуальними для України через відсутність ефективної системи інтенсивних тренінгів для менеджерів закладів культури та керівників проектів у сфері мистецтва. Журналістів поінформували про проект ЦПМК та його цілі, навчальні підходи, відгуки менеджерів після Літньої школи 2005, а також про майбутні плани стосовно відкриття довготривалих курсів. Завдяки успішній рекламній кампанії до ЦПМК прийшли навчатися на перші довгострокові курси 18 студентів та 24 особи були слухачами Літньої школи - 2006.

Підчас короткострокового візиту до Києва (семінар 30-31 травня, 2006 року) O.Перепелиця дав інтерв'ю журналістці Богдані Костюк, Радіо компанія Свобода, Київ. Також підчас міжнародної конференції було зорганізовано круглий стіл для журналістів (квітень 2006).

З березня 2006 року ЦПМК розпочав пропонувати програму дистанційного навчання та консультаційні послуги, включаючи он-лайнові консультаційні послуги cacm@cacm.odessa.ua

Так, наприклад нижчеперелічені особи отримали вичерпні консультації з можливих питань, які можуть виникнути при реалізації їхніх творчих планів.

 • Продюсер Ірина Ткаченко (менеджер, кінокомпанія ФільмОдеса) отримала консультацію щодо підготовки кінофільму Трамвай №5 до міжнародного конкурсу кінофільмів у Загребі (Хорватія). Вона була поінформована стосовно необхідних юридичних документів (офіційна заявка, складання контракту, авторські права тощо).
 • Фотохудожник Степан Алікян (Голова Спілки фотохудожників) - стосовно організації та проведенню персональної фотовиставки Творчі портрети сучасних творчих особистостей Одеси
 • Композитор Асматі Чібалашвілі отримала допомогу у написанні проекту та надсиланню його до міжнародних фундацій
 • Ініціативна творча група Пам'ять була проконсультована щодо організації та проведення Міжнародної конференції присвяченої творчій діяльності видатної Одеської піаністки, професора Людмили Наумівні Гінзбург. Наші лектори допомогли представникам цієї групи написати проект, сформулювати його ціль та задачі , зробити бюджет акції, а також порекомендували учасників.

Також керівництво Одеського відділу культури звернулося до ЦПМК по консультацію з розробки культурної політики міста. Керівництво Відділу культури цікавиться в специфікою культурної політики в різних регіонах країни, її перспективними тенденціями, та культурною політикою Європи.

Через це дуже корисною була Міжнародна конференція арт менеджерів Фінансова життєздатність закладів культури: проблеми та рішення (24-25 квітня, 2006), тому що вона висвітлює актуальні проблеми сьогодення. Нестача грошей на культуру є універсальною проблемою для країн розвинутих та тих, що розвиваються.

Учасники з Вірменії, Молдови, Німеччини, Росії, Татарстану, Угорщини, України, Боснії та Герцеговини обмінялися досвідом та отримали більше ідей стосовно планування та проведення ефективних фандрайзингових кампаній для проектів та закладів культури. В цьому сенсі дуже корисною була зустріч з Томасом Бокстадом (Швеція) та Адамом Джинсом (Велика Британія) - продюсерами Європейського мистецького проекту Black SEAS/North SEAS ініційованого Intercult (Швеція).

ЦПМК підтримує співробітництво на національному на міжнародному рівнях:
Так, Виконавчий директор ЦПМК - Олександр Перепелиця та Наталія Волченко - PR та інформаційний менеджер брали участь у тренінгу спеціально розробленому для 3-річних коопераційних проектів з SCP та партнерами в Україні (Київ, Democracy Through the Culture здійснює коопераційний проект Model 21: Cultural Transformers http://model21.org.ua/). Ми отримали цінну інформацію щодо подальшого розвитку ЦПМК як ресурсного центру для професійного тренінгу менеджерів в сфері мистецтва та культури.

17-17 вересня 2006 року відбувся семінар для регіональних менеджерів, в рамках якого відбулася презентація відкритого товариства творчих особистостей Клепсідра та була зорганізована зустріч з видатними менеджерами культури та мистецтва Одеського регіону для підтримки та розвитку робочої мережі, а також презентації менеджерів культури нової генерації.

Командою ЦПМК було зроблено SWOT аналіз та спільно із національним консультантом проекту, Алісою Молдавановою було розроблено План стратегічного розвитку на 2007-2009 рр, що було детально обговорено підчас семінару з планування діяльності ЦПМК (16-19 червня, 2006).

Курс з менеджменту культури (в двох томах) розроблений ЦПМК відредаговано та опубліковано. Велике значення має той факт, що цей курс існує не тільки українською а й російською мовами, що може бути корисним для промоції діяльності Центру в країнах колишнього СРСР.

Історії успіху. Випускники ЦПМК успішно використовують отримані знання в їхній щоденній діяльності. Особи, які навчалися при Центрі розповідають про вплив отриманих знань з менеджменту культури на їхню роботу.
Так, випускники ЛШ-2005 говорять:
Наталія Храмова та Віталій Пінько впевнені, що участь у ЛШ надала їм імпульсу бути більш поінформованими щодо сфери менеджменту та отримати більше професійних знань, тому вони й вирішили продовжити навчання на довгостроковому курсі. Окрім того, В.Пінько у серпні 2006 року зреалізував проект Театр назавжди.

Маріна Бондаренко працює зараз менеджером культури в Одеському театрі музичної комедії ім.Михайла Водяного, де вона успішно застосовує знання, які вона отримала при Центрі.

Художник Святослав Горбенко висловлює вдячність штату та викладачам ЦПМК що завдяки підчас ЛШ "opened" the fundraising secrets owing to which he has achieved significant results in his activities.

Марина Мохрякова, Олександра Левченко, Олександр Перепелиця (молодший) та Асматі Чібалашвілі реалізували Міжнародний проект European Identity Across the New Outside EU Frontiers що підтримала фундація MitOst foundation (Штутгарт, Німеччина). Наші випускники успішно продемонстрували їхню менеджерську майстерність та можливість самостійно працювати на міжнародному рівні. Проект було реалізовано у 24-28 квітня в Молдові, Угорщині та Україні.
Окрім того, молоді арт менеджери Марина Мохрякова та Олександр Перепелиця (молодший), які пройшли курси Літньої школи, брали участь у міжнародному проекті "Трамвай №5", який ініціювали продюсер Ірина Ткаченко та кінорежисер Хуго Шер (Швейцарія). Прем'єра відбулася 30 березня 2006 року.

Катерина Кожуховська підготувала та зреалізувала самостійно проект персональної фотовиставки, що відбулася в приміщенні Одеського реабілітаційного центру для дітей у серпні 2006 року.

Посередники підтвердили що курси з менеджменту культури. Що розроблені командою ЦПМК є дуже корисними й підготовка нових менеджерів є вкрай актуальним питанням. Представники державних регіональних та міських адміністрацій, робітники культури, художники, викладачі та керівники одеських закладів освіти підтвердили, що реалізація такого інноваційного проекту в сфері освіти є важливою подією не тільки для Одеси, а й для України в цілому.
До головних результатів та успіхів виконання другого проектного року можна віднести:
Розроблені та випробувані 15 нових навчальних курсів з менеджменту культури;
Опубліковано навчальний посібник (у 2х томах) з Менеджменту у сфері культури;
Підготовлені 42 менеджери, які відвідували Заняття Літньої школи та довгострокового курсу з менеджменту культури та покращили свої знання та навички.
Відбулися заняття першого набору довгострокового курсу ( 21 січня - 2 липня, 2006)
Реалізована успішно друга Літня школа (25 липня - 7 серпня, 2006).
Міжнародна конференція арт менеджерів відбулася у квітні 2006 року.
Сім тренінгів для тренерів та короткострокових семінарів було зорганізовано для менеджерів з регіонів. Усі ці зустрічі є корисними як для українських менеджерів так й для їхніх закордонних колег, тому що підчас таких зустрічей відбувається плідний обмін досвідом та обговорюються теоретичні та практичні досягнення в сучасному менеджменті культури, а також визначаються новітні тенденції в навчальній діяльності.
Завдяки ефективному плану PR діяльності ЦПМК збільшилась кількість відгуків у засобах масової інформації стосовно діяльності Центру а також громадська свідомість забезпечила гласність реалізації проекту. Інформація стосовно діяльності ЦПМК, його штату та випускників розміщується на сайті Центру http://www.cacm.odessa.ua.

Про діяльність ЦПМК можна дізнатися також у газетних статтях:
Тиква, 5 квітня, 2006, №509(14)
Вечерняя Одесса, 2006, 27 липня, №109 (8451)
Тиква, 23 серпня, 2006, №529(34)

До гори